Після смерті близької людини на певний час можна втратити контроль над своїми емоціями і навіть впасти в стан депресії.
Але при цьому всьому не можна проігнорувати оформлення спадщини, щоб згодом не шкодувати про втрачені матеріальні блага.
Я - Світлана Панчишина, професіональний нотаріус з величезним досвідом у цій сфері.
Я готова прийти на допомогу в складний для вас з емоційної точки зору період.
Своєчасна правова порада, у багатьох випадках допомагає уникнути судових позовів і небажаних матеріальних втрат.
День смерті спадкодавця.
Шість місяців з моменту смерті спадкодавця.
Незалежно від того, чи ви є спадкоємцем за законом або за заповітом, для прийняття спадщини у встановлений законодавством термін (шість місяців від дня смерті померлого) потрібно подати заяву нотаріусу, Порядок оформлення спадщини ідентичний. Відмінність лише в тому, що спадкоємець надає ще й заповіт.
Перший етап : ПРИЙНЯТТЯ/ВІДМОВА ВІД ПРИЙНЯТТЯ спадщини.
Для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, а часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Заява про прийняття спадщини подається до нотаріуса спадкоємцем особисто (або надсилається поштою. В цьому разі справжність підпису засвідчується нотаріально) за місцем відкриття спадщини.
Для відмови від прийняття спадщини в зазначений строк нотаріусу також подається заява (особисто, або надсилається поштою. В цьому разі справжність підпису засвідчується нотаріально) Це може бути безадресна відмова, або відмова конкретно на користь іншого спадкоємця (-ців).
Другий етап: ОФОРМЛЕННЯ спадщини після спливу шести місяців від дня відкриття.Нотаріусу надаються оригінали правових документів на майно померлого; документи, які підтверджують факт родинних стосунків,в разі необхідності нотаріус робить відповідні запити. За результату розгляду цих документів видається свідоцтво про право на спадщину.
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (останнє місце його реєстрації). Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місце знаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місце знаходження основної частини рухомого майна
В рівних частинах між спадкоємцями відповідно до черги спадкування. Приклад: перша черга – діти, батьки, один з подружжя. Але законом передбачений порядок зміни часток у спадщині. Для цього спадкоємці укладають відповідний Договір.
2-3 робочі дні після спливу шести місяців від дня відкриття спадщини, за умови, якщо спадкоємець надає всі передбачені законом документи.
Цю категорію осіб суд може віднести до четвертої черги спадкування (особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини).
Фізичні особи, які отримали спадщину, що оподатковується за ставками 5% та 18%, зобов'язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року (до 1 травня поточного року)
Вартість витрат визначається індивідуально і залежить від складності оформлення, кількості спадкового майна і кількості спадкоємців.
Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом. Обов’язкову частку вираховує нотаріус, в залежності від кількості спадкоємців, заповіданого майна і майна, яке не охоплено заповітом.
Відумерла спадщина – та, яка залишилася після смерті власника і не перейшла іншій людині. Тобто будинок чи квартира на деякий час стали пусткою, а земельна ділянка – безгосподарною. Статус відумерлої спадщині визначає суд. У результаті ніким не успадкована нерухомість стає власністю територіальної громади, у межах якої розташована
Звернутись до нотаріуса.
Звернутись до нотаріуса, який видав свідоцтво.
Обмежувальних термінів на розпорядження успадкованим майном законом не передбачено.
Нотаріус за місцем відкриття спадщини, яка визначається останнім місцем проживання (реєстрації місця проживання) померлого.
Щоб оформити спадщину за заповітом або за законом, необхідно не пропустити терміни подачі заяви нотаріусу і дотримуватися всіх встановлених законом вимог. Оформлення нерухомості у спадок не завжди проходить гладко, так як на майно часто знаходиться кілька претендентів або в комплекті не вистачає документів.
Якщо має бути оформлення спадщини за заповітом, терміни теж важливі. Йдеться про шість місяців на подачу заяви нотаріусу, як і при спадкуванні за законом. Однак в разі пропуску шестимісячного терміну для його продовження суд може прийняти до уваги неінформованість спадкоємця про наявність заповіту як поважну причину.
У вартість вступу в спадщину за заповітом або за законом може входити ряд додаткових витрат. Тому якщо планується оформлення спадщини, ціна буде вказана юристом тільки після з’ясування обставин справи.
Бережіть свої сили та нерви! Доручіть оформлення спадщини без заповіту або за заповітом своєму кваліфікованому юристу - Світлані Панчишиній.